GO OUT 'N PLAY

two drifters off to see the world

DUŻA RYBA

Przyjeżdżając na Bohol, nie mieliśmy jeszcze sprecyzowanych planów, co będziemy robić. Gdy już zwiedziliśmy okolicę, postanowiliśmy wybrać się na zorganizowaną wycieczkę, taką, na której o nic nie trzeba się martwić, odbiorą cię z hotelu, zawiozą, pokażą, oprowadzą i nakarmią. Zapytaliśmy pracującą w naszym hotelu Filipinkę, czy może coś nam polecić. Powiedziała, że się rozejrzy i coś dla nas zorganizuje. Wiele nie pytaliśmy, dowiedzieliśmy się, że mamy popłynąć gdzieś obserwować delfiny i wstać skoro świt, bo jej znajomy odbierze nas o 4:30 z hotelu. Już o 5 rano w gronie czterech Niemców oraz sześciu Francuzów wyruszyliśmy gdzieś małą łódką. Motor silnika był tak głośny, że nie sposób było rozmawiać. Francuzi byli przygotowani i zabrali ze sobą stopery. My oraz Niemcy wcisnęliśmy sobie tylko chusteczki do uszu, choć to niewiele dawało. Po 3 godzinach dopłynęliśmy na jakąś wyspę. Grześ po wysiadce dobitnie stwierdził, że czuje się jakby ktoś go zgwałcił w ucho i naprawdę trudno o bardziej trafne określenie.

DSC03890

DSC03892

DSC03894

Na miejscu okazało się, że to wyspa Oslob i nie ma tu żadnych delfinów, za to przy brzegu pływa 6 rekinów wielorybich. Grupy turystów przypływają małymi łódeczkami, wskakują do wody wyposażeni w maski z rurką i pływają z dwunastometrowymi rybami, które są uznawane za największe na świecie. Dla nas była to duża niespodzianka. Totalnie zaskoczeni i nieprzygotowani (nasze GoPro zostało w plecaku) wskoczyliśmy do wody i w totalnym zachwyceniu pływaliśmy wśród łagodnych, morskich olbrzymów. Podziwialiśmy ich kropkowaną skórę, ogromną szeroka paszczę i piękne wielkie oczy. Niesamowite wrażenie sprawiają gdy przepływają powoli w odległości na wyciągnięcie ręki, a ich oko prawe lub lewe nie spuszcza z ciebie wzroku.

Whale-Shark

DSC03901

Rekiny przypływają dobrowolnie, ponieważ sprytni Filipińczycy karmią je codziennie, a one rozleniwione nie muszą poszukiwać pożywienia i polować.

Po powrocie poczytaliśmy trochę na ten temat i niestety nie do końca jest to sprzyjający naturze biznes. Rekiny te są zagrożone wyginięciem i nie powinny być sztucznie karmione, ponieważ nie otrzymują wszystkich niezbędnych dla nich składników odżywczych. Ponadto są to zwierzęta, które migrują, nie przebywają ciągle w tym samym miejscu, a już na pewno nie w płytkich wodach.

whaleshark_oslob

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on January 20, 2015 by in Filipiny and tagged , , , , .

Gdzie aktualnie jesteśmy?

%d bloggers like this: