GO OUT 'N PLAY

two drifters off to see the world

WALKI KOGUTÓW

W jeden dzień w tygodniu wyluzowani i przyjaźnie nastawieni Filipińczycy zamieniają się w żądne krwi i emocji istoty. Biedni mieszkańcy wysp nie chodzą do kina, ani do klubów i nie uprawiają żadnych sportów, ale we wszystkich wsiach i miasteczkach co tydzień w niedzielę po kościele odbywa się emocjonujące widowisko i prawdziwy hazard. Pierwszy raz usłyszeliśmy o walkach kogutów, gdy przyjechaliśmy na wysepkę Malapascua i od samego początku chcieliśmy zobaczyć jak to wygląda. Niestety nie jest to legalna rozrywka i nie tak łatwo wywiedzieć się, gdzie walki będą się odbywać danego dnia. Informacja zazwyczaj przechodzi z ust do ust  i miejscowi nie koniecznie chcą się tą wiedzą dzielić z turystami.

DSC04147

DSC04149

Koguty, które uczestniczą w walkach, dostają specjalne odżywki oraz są faszerowane sterydami i antybiotykami, by były silniejsze. Ponadto trzyma się je w małych klatkach blisko często uczęszczanych dróg, tak by były przyzwyczajone do hałasu i były bardziej agresywne. Każdy mieszkaniec wsi posiada co najmniej jednego koguta. Lee, który opowiadał nam o tym sporcie, chwalił się, że ma ich dziewięć, specjalnie wytrenowane i przygotowane ptaki do walk. Koguty są przywiązywane do wysokich, cienkich tyczek, stoją tak przez kilka godzin dziennie trenując równowagę i przyzwyczajając się do wysokości. Właściciele wykonują z nimi różne ćwiczenia, inicjują co jakiś czas sparingi szkoleniowe, by ich kogut był najwaleczniejszy. Podczas prawdziwych starć jest jeden wyznaczony “koguci mistrz”, który przyjeżdża ze specjalną walizeczką, w której znajdują się specjalne ostrza. Naturalna ostroga koguta zostaje wycięta i zastąpiona sztuczną – ostrą, długą i zabójczą brzytwą.

DSC04150

DSC04145

Najpierw wybiera się koguty, które mają ze sobą walczyć, wyłonione ptaki powinny być o podobnej wadze i rozmiarze. Następnie przystawia się je dziobami do siebie, by wzbudzić agresję i pobudzić do ataku. Po chwili zaczyna się licytacja. Wszyscy zrywają się na równe nogi, wykrzykują, wymachują rękami i pokazują stawki na palcach. Nikt niczego nie zapisuje, wszystko trwa dosłownie chwilę. Trudno zrozumieć ten dziwny język znaków, ale najwyraźniej działa bez zarzutów, bo na koniec nie ma mowy o żadnej pomyłce. Każdy natychmiast dostaje swoją wygraną lub płaci przegraną i czeka na kolejną walkę. Stawki są naprawdę wysokie, tysiące Peso przechodzą z rąk do rąk. Koguty walczą na śmierć i życie, na koniec sędzia jak na prawdziwym ringu podchodzi do kogutów i informuje o tym, który wygrał. Pojedyncze starcie trwa zazwyczaj od kilku sekund do kilkunastu minut. Najczęściej jest to szybka akcja – krew, emocje, wypłata i za kilka minut kolejne ptaki są już na ringu. Rozmawialiśmy z jednym Filipińczykiem i powiedział nam, że zdarzają się przypadki, gdy koguty ranią też ludzi. Wzlatują na kilka metrów do góry, uzbrojone w ostre noże potrafią być naprawdę niebezpieczne. Bywa, że niedzielna zabawa kończy się w szpitalu.

DSC04153

DSC04155

DSC04157

DSC04144

DSC04156

Nie byliśmy w stanie pozostać do końca. Było dla nas to zbyt drastyczne widowisko. Trudno nam zrozumieć przyjemność w tej krwawej rozrywce, ale z drugiej strony mamy świadomość, że co kraj to obyczaj, a widok zabitego zwierzęcia nie robi na ludziach stąd żadnego wrażenia. Jest to ich sport narodowy i jedyna forma rozrywki, która podnosi adrenalinę i pomaga oderwać się od codziennych problemów.

Walki kogutów to najstarszy sport widowiskowy na świecie. Na Filipinach po raz pierwszy zostały odkryte podczas podróży Magellana w XVI wieku. W całej Azji Południowo-Wschodniej zabawa ta jest niezwykle popularna, choć prawie wszędzie nielegalna.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on January 31, 2015 by in Filipiny and tagged , , , .

Gdzie aktualnie jesteśmy?

%d bloggers like this: