GO OUT 'N PLAY

two drifters off to see the world

SŁONIE NA EMERYTURZE

Każdy, kto przyjeżdża do Tajlandii chce przejechać się na słoniu. Słoniowych parków jest tu zatrzęsienie, każde, nawet najmniejsze biuro turystyczne oferuje spotkanie oko w oko z szarym olbrzymem. Każdy chce się pochwalić fotką przed znajomymi siedząc na słoniu, strzelić sobie selfie podczas trekkingu w dżungli. Ja sama chciałam jeździć na słoniu dopóki nie poczytałam trochę o tym biznesie. Parki konkurują ze sobą starając się, by program wycieczki był jak najbardziej oryginalny i ekscytujący. Ulotki reklamowe informują, że można zobaczyć tu np. orkiestrę słoniową, słonie malujące obrazki albo grające w piłkę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę kryje się za tymi atrakcjami.

Słoń z natury jest bardzo nieśmiały, stroni od innych gatunków zwierząt i ludzi. Żaden słoń nie da się tak po prostu ujeżdżać, żeby go do tego zmusić, stosuje się różne metody łamania jego psychiki krzywdząc go psychicznie i fizycznie. Proces ten nazywa się Phajaan – “złamanie”. Młode zwierzę odciąga się od stada i matki, zamyka się w małych klatkach, w których nie mogą się ruszać. Słonie są głodzone oraz bite, wbija się w nie ostre szpikulce, żeby je ujarzmić oraz żeby stały się posłuszne. Jeśli jesteście ciekawi jak to wygląda, to tu link: klik i tu: klik

Słonie, które znajdują się w Elephant Nature Park, są uratowane z takich parków, odebrane z miejsc, w których były wykorzystywane przy wycince lasów, zabrane od ludzi, którzy je męczyli i zmuszali do pracy. Większość z nich posiada różne psychiczne odchylenia, są niepełnosprawne, ślepe, cierpią na różne choroby i potrzeba wielu miesięcy, by znów zaufały człowiekowi i znalazły swoje miejsce w stadzie. Dzięki naszemu przewodnikowi poznaliśmy ich przerażające historie i mogliśmy zobaczyć na własne oczy jak powoli znów zaczynają odzyskiwać spokój i zdrowie.

DSC05362

DSC05430

DSC05468

DSC05488

DSC05536

DSC05521

DSC05541

Słonie to niesamowite zwierzęta, są łagodne, potrafią opiekować się sobą nawzajem, starsze słonice często adoptują młodsze osobniki i pomagają im w integracji w stadzie. Słoni Indyjskich jest już tylko 30000 na świecie i liczba ta ciągle spada. Naprawdę warto wspierać takie miejsca jak Elephant Nature Park, gdzie faktycznie ludzie troszczą się o te zwierzęta, gdzie można zobaczyć ich naturalne zachowania, a nie jakieś idiotyczne sztuczki, do których są zmuszane. W ENP można nakarmić słonie, wykąpać się z nimi i obserwować ich naturalne interakcje.

I co, nadal chcesz się przejechać na słoniu?

DSC05304

DSC05404

One comment on “SŁONIE NA EMERYTURZE

  1. Ania
    March 2, 2015

    Człowiek to najbardziej okrutne zwierzę … ale wiadomo o tym nie od dziś. Dobrze, że są takie miejsca, choć to pewnie kropla w morzu potrzeb.
    Fajnie Was widzieć! :)) Uściski gorące!

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on February 23, 2015 by in Tajlandia, Videos and tagged , , , , , .

Gdzie aktualnie jesteśmy?